Mamy już pierwszą połowę wakacji AD 2023 za sobą, ale sierpień nadal jest mocno wykorzystywany na wędrówki po Polsce. Polecamy kilka wiosek indiańskich i miejsc, które warto zwiedzić i dowiedzieć się tubylczych ludach Ameryki Północnej. Nie są to wszystkie wioski funkcjonujące na terenie Polski, ale wymieniamy te, z którymi „Wyspa Żółwia” i portal Ameryka Indiańska miał okazję już współpracować.

Wioska Tatanka – Solca Mała

Wioska indiańska „TATANKA” z Solcy Małej w gminie Ozorków prezentuje szerokie spectrum tematów indiańskich z poszczególnych obszarów kulturowych Ameryki Północnej. To tu można zobaczyć – obok tradycyjnych tipi Indian preryjnych – jedyną w Polsce indiańską ziemiankę. Znajduje się tu również jedna z największych w Polsce kolekcji indiańskiego rękodzieła.

Na terenie wioski organizowane są pikniki, festyny i imprezy okolicznościowe. Serdecznie zapraszamy wycieczki zorganizowane oraz osoby indywidualne.

„TATANKA” jest doskonałym miejscem także dla najmłodszych. Mogą oni tutaj nie tylko zdobyć wiedzę, poznać indiańskie kultury, warunki życia, zobaczyć indiańskie przedmioty, lecz także pobawić się na placu zabaw i zapoznać się ze zwyczajami zwierząt z wioskowego mini zoo.

Sezon trwa od 01.05 – 8.10 każdego roku. W okresie wakacyjnym Wioska Indiańska w poniedziałki nieczynna! Zwiedzanie Wioski przez osoby indywidualne możliwe tylko w weekendy, w godzinach 11.00-18.00.

Więcej szczegółów: http://www.wioskaindianska.eu/

Wioska Indiańska w Janiszowie nad Bobrem

Wioska Indiańska nad Bobrem w Janiszowie znajduje się w województwie dolnośląskim, w Gminie Kamienna Góra pomiędzy Kamienna Górą, a Lubawką, która graniczy z Czeską Republiką.

Położona jest w pięknej okolicy, a pobliskie lasy obfitują w dary natury takie jak grzyby, jagody, maliny i poziomki. Występują tu też niezliczone ilości ziół. Dojazd do Wioski jest dobrze skomunikowany. W odległości 500 metrów od Wioski we wsi Błażkowa znajduje się przystanek PKP. Koleją można tu dojechać zarówno od strony Wrocławia jak i Wałbrzycha i Jeleniej Góry.

„Będąc w naszej Wiosce wkraczasz w świat Indian Równin Ameryki Północnej. Oferujemy programy dla grup zorganizowanych, uroczystości rodzinne oraz niepowtarzalne noclegi w Tipi”.

Więcej szczegółów: https://www.facebook.com/profile.php?id=100068124705061

Wioska Indiaska Hocioka

Nasza wioska mieści się w miejscowości Kolonowskie w województwie opolskim. Wioska oferuje bogaty program wystawienniczy i wycieczkowo-popularyzacyjny. Na terenie Wioski i w jej okolicach są organizowane wyjazdy do szkół, przedszkoli, miast, gmin, świetlic i osób prywatnych – od 1 września do końca kwietnia. Są tu oferowane m.in. pokazy rozstawienia tipi (większa liczba tipi do uzgodnienia), wystawy eksponatów indiańskich, są prezentowane opowieści przybliżające kultury i tradycje Indian Ameryki Północnej, a także pokazy artystyczne (pokazy tradycyjnych tańców i pieśni indiańskich z regionu Wielkich Równin Ameryki Północnej).

Dodatkową atrakcją jest nocleg w tipi na terenie wioski. Organizatorzy Wioski zapewniają dodatkowe atrakcje: zabawy i wystawę prezentującą bogactwo kulturowe Indian Północnej Ameryki. Istnieje możliwość zorganizowania wystawy lub wypożyczenia części kolekcji (w okresie jesienno-zimowym), replik, strojów i przedmiotów używanych przez Indian regionów Wielkich Równin. Wioska oferuje program Sztuki Przetrwania. Programy są dostosowane do różnych grup wiekowych.

Więcej szczegółów: www.indianieopole.pl/

Kraina Puszczyka-Puszczykówka

To niezwykłe miejsce łączące w sobie wioskę indiańską z agroturystyką. Znajduje się za Suchowolą, niedaleko wsi Okopy (miejsca narodzin księdza Jerzego Popiełuszki), powstałej w XVI wieku w czasie zasiedlania Puszczy Nowodworskiej. Jej nazwa  pochodzi od kurhanów średniowiecznych, zwanych przez miejscową ludność „okopami”, bardzo blisko Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wioska Indiańska Kraina Puszczyka – Puszczykówka oferuje bogaty program edukacyjny o Indianach dla szkół i przedszkoli, dla grup zorganizowanych i pojedynczych osób.

Gospodarze zapraszają do Krainy Puszczyka – Puszczykówki cały rok, na wiosenne obserwacje ptaków, na zbieranie grzybów, całoroczne spacery, ogniska, opowieści o bliskiej polskiej przyrodzie i indiańskim świecie dalekiej Ameryki.

Przy Puszczykówce biegną szlaki rowerowe (m.in. szlak śladami księdza Jerzego Popiełuszki), szlaki do Nordic Walkingu, a zimą szlaki narciarstwa biegowego i kuligów.

„Puszczykówka, to również przedsionek nieogarniętych rozlewisk Biebrzy i obszarów zaliczanych do Natury 2000. Wszystkich, którzy chcą odetchnąć od miejskiego zgiełku zapraszamy w objęcia Puszczykówki” – zapraszają gospodarze.

Więcej szczegółów: http://puszczykowka.pl/

Wioska Fort Wapiti

Wioska Indiańska Fort Wapiti w Zalasowej koło Tarnowa przedstawia niepowtarzalną kulturę i sztukę Indian sprzed i po przybyciu białych ludzi na kontynent amerykański. Jest tu pokazana kolekcja indiańskiego rękodzieła zbierana od przeszło 20 lat: bogato zdobione stroje – suknie, koszule wojenne, pióropusze, mokasyny, legginy, instrumenty muzyczne – bębny, grzechotki, flet indiański, broń –  łuki, tomahawki, maczugi, colt, winchester, strzelba czarnoprochowa Kentucky, a także przedmioty codziennego użytku – torby sakralne, podróżne, osobiste i wiele innych.

Wszystkie przedmioty są replikami lub oryginałami, wykonanymi z naturalnych materiałów, używanych przez Indian w XIX wieku takich jak: wyprawiane lub surowe skóry jeleni, bizonów, drewno, muszle, pióra, ozdobione są szklanymi koralikami lub kolcami igłozwierza – ursona, której to techniki używali na długo przed przybyciem białych ludzi.

To efekt aktywności gospodarza wioski, uczestnika międzynarodowych festiwali powwow, podróżnika po kraju Czarnych Stóp, Lakotów i Szejenów.

Szczegóły: https://wapiti.pl/

Muzeum Indian w Spytkowie i wioska indiańska

Muzeum Indian Północnoamerykańskich w Spytkowie w poniemieckim domu jest prezentowana wystawa indiańskiej broni, strojów, sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, przedmiotów obrzędowych, zabawek itp. Natomiast obok budynku wystawienniczego rozbijana jest wioska, składająca się z kilku tipi oraz konstrukcji obrzędowych.

W kilkunastu tipi są prezentowane repliki indiańskich strojów, broni, zabawek i przedmiotów obrzędowych. „Życie w tipi w samym środku puszczy, zasypianie co noc przy ognisku, mycie się w jeziorze itd. – to niesamowita przygoda i wielka lekcja pokory wobec przyrody oraz podziwu dla ludzi, którzy żyli tak przez okrągły rok w klimacie jeszcze bardziej okrutnym niż nasz mazurski, a w dodatku co kilka tygodni przenosili swoje domy i cały dobytek w nowe miejsce” – zachęcają gospodarze.

Szczegóły: http://muzeumindian.pl/

Wioska Fort Hantajo

Wioska we wsi Borzychy koło Węgrowa (ok. 70 km od Warszawy) to miejsce dla szkół i przedszkoli, gdzie aktywne zabawy na powietrzu i warsztaty rękodzieła łączą się z poznaniem kultury Rdzennych Amerykanów. Dzieci mają niepowtarzalną okazję wejść do namiotów tipi i na chwilę przenieść się do świata, w którym bizony przemierzały Wielkie Równiny, a zamieszkująca namioty tipi ludność, trudniła się myślistwem i zbieractwem. Na wystawie rękodzieła odwiedzający wysłuchają opowieści przewodniczki, która opowie o dawnym życiu, strojach, broni i wielu innych przedmiotach związanych z życiem Siuksów, Wron czy Czarnych Stóp. Większość wystawionych tu przedmiotów, to wierne repliki ozdobione koralikami, kolcami ursona i piórami.

Obozowisko indiańskie ma formę skansenu, ale oprócz edukacji na dzieci czeka też mnóstwo rozrywki: pokonają tor przeszkód, nauczą się techniki rzutów włócznią i strzelania z łuku. To podstawowe umiejętności, bez których żaden członek plemienia nie były w stanie przetrwać. Kolejne gry i zabawy łączą się z precyzją lub szybkością – rzuty lotkami z piórami i połów grzechotników i wyścigi węży, to gry cieszące się dużą popularnością w naszej wiosce. Dzieci nauczą się również indiańskiej pieśni i tańca oraz wykonają indiański naszyjnik i odtworzą samodzielnie tropy zwierząt na drewnianych krążkach.

Więcej informacji na stronie: www.hantajo.com.

Wioska indiańska Wokini

Wioska jest zlokalizowana w Ostaszowie, Gmina Przemków, Powiat Polkowicki, w województwie dolnośląskim. Oferuje bogaty programu poznawczy, łącznie z indiańskimi zabawami – testami sprawdzającymi kondycję fizyczną .

Zwiedzający – poza poznaniem kilku rodzajów indiańskich domostw – będą mogli wysłuchać indiańskie legend, wyjaśniających w prosty i zrozumiały sposób  mądrości życiowe wielu plemion indiańskich, mądrości aktualne i w dzisiejszych czasach. Program uatrakcyjnią przygotowane przez przewodnika i wspólnie wykonywane pieśni i tańce indiańskie mówiące o życiu Indian, o ich miłości do Ziemi, fauny i flory, czyli świata, który ich otaczał. Wspólny taniec wprowadzi w magiczny nastrój i pozwoli na aktywne poznanie ginącej współcześnie, lecz wartościowej i fascynującej kultury. Dla szukających przygód wioska oferuje m.in. „indiański tor przeszkód”, strzelanie z łuku, malowanie twarzy, indiański połów ryb, sklepik z pamiątkami, makiety odtwarzające życie Indian.

Wioska jest częścią edukacyjnego Centrum Wokini.

Więcej szczegółów: http://wokini.pl/wioska-indianska/

Mobilna Wioska Indiańska Huu-Ska Luta

Zupełnie inny model wioski indiańskiej, bo mobilny, oferuje formacja Huu-Ska Luta z Torunia, jedyna obecnie grupa taneczna odwzorowująca historyczne i współczesne tańce północnoamerykańskich Indian. Grupa oferuje przyjazd we wskazane przez zamawiającego miejsce, postawienie scenografii wioski indiańskiej (5 namiotów Tipi), wystawę rękodzieła i przedmiotów codziennego użytku oraz bogaty program kulturalno-edukacyjny w oparciu o tradycje indiańskie regionu Wielkich Równin Ameryki Północnej, wg XIX-wiecznych wzorców.

„Nasza działalność ma na celu przybliżenie polskim miłośnikom kultury i historii Indian Ameryki Północnej niezwykłego świata indiańskiego dziedzictwa. Mamy olbrzymie doświadczenie, zdobyte w ponad 1400. udanych wydarzeniach kulturalnych na terenie całego kraju. Podczas występów prezentujemy żywą historię, indiańskie tańce powwow oraz stylizowane animacje, które gwarantują świetną zabawę i integrację uczestników każdego wydarzenia. Nie jest tajemnicą, że tematem indiańskich zgromadzeń w stylu Powwow interesujemy się od dawna. Od  ponad dwudziestu lat bierzemy czynny udział – jako tancerze,  prowadzący, współorganizatorzy oraz członkowie Head Staffu – w festiwalach Powwow  organizowanych w Polsce i Europie” – zachęcają twórcy grupy i wioski Huu-Ska Luta.

Szczegóły: https://wioska-indianska.pl/

red.

Fot. Wioska indiańska w Janiszowie nad Bobrem.