Letnie zloty Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian to jedna najstarszych, trwałych tradycji środowiska polskich indianistów. Odbywają się od 44 lat w różnych częściach Polski. Nawiązują do plemiennych lub międzyplemiennych zgromadzeń Indian Ameryki Północnej obywających się do dziś.

Podczas Zlotów spotykają się polscy indianiści mieszkający w całym kraju i poza jego granicami. To okazja do spotkań – czasami jedynych w roku! – w gronie przyjaciół, świętowania ważnych wydarzeń dla poszczególnych ludzi, popularyzowania kultur indiańskich w różnych formach (promocja literatury, tańce Pow Wow, nauka rękodzieła itd.), indiańskiego biegania.
Podczas Zlotów jest rozdawany bezpłatnie nasz Magazyn Wyspa Żółwia. Tak też będzie o w tym roku.

Tegoroczny Zlot obywa się w dniach 24-31 lipca 2021r. na terenie Puszczy Knyszyńskiej w okolicach miasteczka Supraśl, na Pólku nad rzeką Supraśl.

Za Organizatorami przypominamy o Etykiecie Zlotowej i zapraszamy do zapoznania się ze szczególnymi zasadami obowiązującymi na Zlocie w czasach pandemii covida-19 na facebookowej witrynie tego wydarzenia: https://www.facebook.com/zlotPRPI2021/ – zapraszamy!

ETYKIETA ZLOTOWA:

MATKA ZIEMIA:
Znaczna większość zlotowiczów szanuje Matkę Ziemię, dlatego byłoby bardzo dobrze, gdyby okazywali to również w praktyce w czasie trwania zlotu. W związku z tym prosimy o:
• nieużywanie detergentów na plaży i w wodzie. Do mycia będą wyznaczone miejsca
• oszczędne używanie dostarczanej przez organizatora wody
• niedewastowanie i niezanieczyszczanie terenu i okolic zlotu
• rozpalanie ognisk jedynie w wyznaczonych w tym celu miejscach oraz przemyślane korzystanie z opału, nie ścinanie i nie niszczenie żywych drzew i krzewów
• nie palenie plastikowych odpadów, wrzucanie śmieci do śmietników lub worków na śmieci dostarczonych przez organizatora i zbieranie niedopałków
• sprzątnięcie przed wyjazdem miejsca obozowiska, zebranie i wyrzucenie śmieci, zasypanie rowów, dziur i ognisk, złożenie tyczek, itp. Teren na który przyjedziemy powinien po wyjeździe wyglądać możliwie tak samo jak przed naszym przyjazdem.
Jeżeli ktoś nie będzie stosowała się do powyższych zaleceń organizator będzie wyciągał konsekwencje wraz z usunięciem z terenu obozu włącznie!

UCZESTNICY ZLOTU:
Tak jak każda osoba w tubylczych, indiańskich społecznościach miała swoje miejsce, tak samo każdy uczestnik zajmuje pewne miejsce w zlotowej społeczności. Jako, że na zloty przyjeżdżają całe rodziny z dziećmi, wszyscy powinni dbać o ich bezpieczeństwo:
• jeśli widzimy jakieś dziecko bez opieki, powinniśmy się nim zainteresować;
• jeśli nasi sąsiedzi mają małe dzieci, które kładą spać wcześnie, a my chcemy posiedzieć dłużej i zachowywać się głośniej, uprzedźmy ich o tym;
• jeśli mamy małe dzieci – dla własnego i innych spokoju – postawmy namiot/tipi w miejscu oddalonym od centralnego miejsca w obozie;
Na zlocie powinniśmy darzyć się wzajemnym szacunkiem, sporne kwestie starać się rozwiązywać bez emocji. W trudnych sytuacjach można zwrócić się do jednego ze Strażników, organizatora lub kogoś ze starszych zlotowiczów.
Nie jest istotne czy ktoś jest na zlocie po raz pierwszy, czy należy do Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian czy też nie, każdy w takim samym stopniu zasługuje na szacunek. Na zlocie życzylibyśmy sobie akceptacji i zrozumienia dla osób chodzących w strojach indiańskich. Jeśli ktoś nie ma stroju na pewno nie powinien czuć się gorszy z tego powodu, ponieważ zlot jest otwarty dla wszystkich i panuje na nim dowolność w ubiorze. Można chodzić ubranym po „cywilnemu”, ponieważ odświętne stroje (o ile takowe ktoś posiada) zakłada się najczęściej podczas uroczystego otwarcia zlotu, podczas występów i specjalnych okazji. Nie powinien jednak dziwić widok mężczyzn chodzących w upalne dni tylko w przepaskach biodrowych oraz dzieci biegających nago.
Jeżeli ktoś dostąpi zaszczytu mieszkania w tipi, będzie najprawdopodobniej spał w mieszanym towarzystwie. Wszystkie codzienne czynności, takie jak ubieranie, przebieranie, przytulanie są jak najbardziej naturalne i jeśli to komuś przeszkadza albo się wstydzi może wyjść z tipi lub powiedzieć, że chce na chwile zostać sam. Jeśli zaś zobaczymy przed tipi skrzyżowane kije, najlepiej nie wchodzić do środka, ponieważ oznacza to, że kogoś naszła w tym momencie np. chęć na intymne zbliżenie. Jako, że większość uczestników zna się z poprzednich zlotów to powitania są bardzo często wylewne. Nie powinno więc nikogo zdziwić, jeśli zobaczy innych witających się lub sam zostanie powitany poprzez entuzjastyczne przytulenie i poklepanie po plecach. Tak samo słyszane na około pozdrowienia „siostro” oraz „bracie” są jak najbardziej naturalne, a które są odwołaniem do czasów dawnych, kiedy to pozdrawiano się tak w drodze i w obozach. Po prostu miło usłyszeć coś takiego, daje to poczucie wspólnoty z innymi zlotowiczami.

W TIPI:
W czasie zlotu tipi są dla uczestników domami i tak też powinniśmy je traktować. Każdy lubi gości, ale nie tych nieproszonych. Dlatego należy przestrzegać pewnych reguł:
• jeśli przychodzimy do kogoś w odwiedziny należy zaskrobać palcem w płótno – jeśli ktoś jest w środku, prawdopodobnie zaprosi nas do środka;
• jeśli widzimy skrzyżowane kije przed wejściem oznacza to stanowcze nie wchodzić!
• przychodząc z pierwszą wizytą w dobrym tonie jest przynieść ze sobą wiązki chrustu
• bez pozwolenia gospodarzy nie należy brać niczego do ręki (dany przedmiot może mieć dla niego duże znaczenie);
• zanim wrzucimy cokolwiek do ognia najlepiej spytać najpierw o to gospodarza;
• gospodarz lub osoba pełniąca jego obowiązki wskaże nam miejsce, gdzie możemy usiąść. Wchodząc do tipi dobrze jest poruszać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara; jeśli jest bardzo ciasno i musimy przejść przez środek obok ognia, w dobrym tonie jest przeprosić.
Honorowym miejscem w tipi jest miejsce naprzeciwko wejścia. Warto się też zastanowić czy jesteśmy mile widzianym gościem, jeśli zostanie nam wskazane miejsce koło drewna, zaraz koło wejścia. Nie ma to jednak znaczenia jeśli w małym tipi znajdzie się nagle kilkanaście osób.

DODATKOWE INFORMACJE ORGANIZATORÓW:
„Przez wzgląd na przepisy epidemiologiczne i ograniczoną w tym roku liczbę uczestników (do 250 osób niezaszczepionych), prosimy o wysłanie nam wcześniejszej informacji na maila fortdzik@wp.pl o:
– swoim uczestnictwie w Zlocie wraz z danymi (imię, nazwisko i dane osób towarzyszących z adnotacją, czy to osoba dorosła, czy dziecko),
– wcześniejszą informację o szczepieniu, osoby zaszczepione proszone są o zabranie na Zlot zaświadczenia wygenerowanego z Internetowego Konta Pacjenta
– rodzaj pobytu: weekend czy cały Zlot?
Wyżej wymienione informację są konieczne do przeprowadzenia Zlotu zgodnie z wymogami epidemiologicznymi”.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/332679325159298/
oraz na profilu
https://www.facebook.com/zlotPRPI2021