Informacja z 12 maja 2023 r. z serwisu „Odra – osoba prawna”:
Czy potrzebna jest rdzenna, plemienna ludność by uznać rzekę za osobę?
Docierają do nas czasami krytyczne głosy, że w Polsce nie istnieje wieloletnia, rdzenna tradycja osób występujących w imieniu rzeki, dzikiej natury. Domagająca się uznania jej za osobę. Tak jak czyniło to na przykład plemię Māori z Nowej Zelandii mówiąc o rzece Whanganui: przodkini. W związku z tym uznanie rzeki za osobę nie jest dla nas.
Przypominamy, że we wrześniu 2022 roku Hiszpania uznała za osobę prawną słonowodną lagunę Mar Menor, bo ponad 600 000 osób, zwykłych obywateli (!), uznało, że chce CZYSTEJ laguny. A ta była traktowana jak Odra, jak ściek.
Przypominamy również, że w Polsce – już za czasów dawnych Słowian – istniała tradycja świętych gajów, rozmów z rzeką, rytuałów nad wodą, modlitw pod dębami, lipami, bukami. Bo chociaż dla wielu pomysł uznania rzeki za osobę prawna wydaje się nowy, wręcz innowacyjny, to tak naprawdę odwołujemy się do prastarej mądrości kręgu. W nim na szacunek zasługuje to co żyje – ludzkie i pozaludzkie.
Przypominamy również, że nasz cel od początku jest jasny i niezmienny: uznanie rzeki Odry za osobę w świadomości i osobę prawną. Ponad 12 000 ludzi zrealizowało już pierwszą część naszego celu. Nie mamy wątpliwości, że rzeka żyje i posiada swój język. Nie mamy wątpliwości, że powinna być czysta. Nie mamy wątpliwości, że w swoim wnętrzu – niczym w wodach płodowych – utrzymuje życie. Nie mamy wątpliwości, że jest osobą. Czerpiemy z głębokiej ekologii, szamanizmu, i tej części kultury dawnych Słowian, która uznawała różnorodność dzikiego życia. Nie mamy również wątpliwości, że uznanie rzeki za osobę w Polsce wymaga uwzględnienia naszych, lokalnych warunków, narzędzi i rozwiązań (w tym systemowej zmiany prawa).
A na koniec przypominamy, że my – jako ludzie pochodzący z różnych kultur, środowisk i wierzeń, co potwierdzają portrety osób biorących udział w marszu – łączymy się w jednym celu: chcemy czystej rzeki. Chcemy by była w pełni ochroniona. I tak, chcemy by była traktowana jak osoba, którą jest.
****
Informacja z 9 maja 2023: wypowiedzi ludzi Biegu Na Rzecz Ziemi dla „Odra – osoba prawna”:
Krzysztof Myszak Mączkowski: Idę dla Odry bo skoro parę lat temu poparłem indiańską inicjatywę na rzecz ochrony wody pod nazwą Mni Wiconi, to nie mogło mnie zabraknąć tutaj, kiedy znad Odry rozlega się to polskie wołanie o ochronę zasobów wodnych.
Marek Nowocień: Idę dla Odry bo chce mieć czystą wodę i czyste sumienie.
Piotr Nowakowski: Idę dla Odry ponieważ uważam że czas skończyć z eksploatacją, trzeba się wreszcie opamiętać, dosyć zrobiliśmy jej krzywdy, teraz trzeba dać jej chociaż tyle by mogła przetrwać. Marzę o tym by moje wnuki mogły cieszyć się czystą Odrą.
****
Informacja z 18 kwietnia 2023: MANIFESTACJA DLA ODRY – WROCŁAW, 6 MAJA 2023!
W sobotę 6 maja 2023 r. jest planowana manifestacja dla Odry „Zbieramy się dla Odry!”, we Wrocławiu na wyspie Tamka.
Wydarzenie odbywa się w ramach Marszu dla Odry, którego organizatorzy potwierdzili, że już „ponad 9000 osób powiedziało TAK uznaniu rzeki Odry za osobę prawną”.
Piszą oni tak: 6 maja podczas trwania Wielkiego Marszu dla Odry zbierzemy się by dać znać światu, że chcemy żyć w zdrowym świecie, w którym rzeka uznawana jest za żywą istotę a nie ściek lub drogę.
Zabierzcie ekologiczne transparenty i dobry nastrój! UBIERZ SIĘ PROSZĘ NA NIEBIESKO (dress code: blue)!
Zbiórka 14:30 – Tamka
POCZĄTEK 15:00 – Tamka
PRZEMARSZ do RYNKU GŁÓWNEGO 15:10 – 15:30
WYSTĄPIENIA RYNEK GŁÓWNY (przy pręgierzu) 15:30 – 16:00
Po oficjalnej części manifestacji niespodzianka: Baśnie Ludów Ziemi zabiorą nas w żywą opowieść na wyspie Tamka.
Kto z nami?
Ponad 9000 osób, które podpisały petycję
Siostry Rzeki
Fundacja Olgi Tokarczuk
Akcja Demokracja
Greenpeace
Rodzice dla klimatu
Galeria u Agatki
Bieg Na Rzecz Ziemi
Odra Sound Design
Baśnie Ludów Ziemi
Laboratorium Pieśni
Mela Koteluk
Natalia Grosiak
ZAPRASZAMY wszystkie organizacje i osoby zainteresowane profesjonalną ochroną rzeki Odry.
Wszystkie szczegóły są opisane na facebookowej stronie wydarzenia pod adresem: https://www.facebook.com/events/956207249082688?active_tab=about
****
Informacja z 10 kwietnia 2023: SPOTKANIE INDIANISTÓW O MARSZU DLA ODRY – 15 KWIETNIA 2023 R. PO WIOSENNYM POWWOW W UNIEJOWIE
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Indianistów na spotkanie po Powwow w Uniejowie nt. indianistycznego udziału w Marszu dla Odry. Mamy parę propozycji i chcielibyśmy o tym krótko porozmawiać.
Data: 15 kwietnia 2023
Miejsce: Uniejów, Sala Powwow.
Godzina: ok. 21.30 (ale już po zakończeniu powwow), miejsce: gdziekolwiek na sali w Uniejowie! ?

****

Informacja z 4 kwietnia 2023: BIEG NA RZECZ ZIEMI POPIERA MARSZ DLA ODRY!

Marsz jest oddolną inicjatywą obywatelską ogłoszoną dla zwrócenia uwagi na bezprzykładne niszczenie jej długie lata. Ostatnie lata, a zwłaszcza duża katastrofa ekologiczna w 2022 r. pokazały, jak nieumiejętne obchodzenie się z zasobami wodnymi może doprowadzić do jej niszczenia.

Organizatorzy piszą: Marsz dla Odry rozpoczynamy dokładnie 20 kwietnia 2023 roku, podczas nowiu. Będziemy towarzyszyć naszej krewnej, rzece, od miejsca, w którym rodzi się, do miejsca, w którym łączy się z morzem. Chcemy towarzyszyć Odrze w ciągu jej całego życia. To jeden z celów marszu – być przy tej, która od dekad cierpi wskutek działań człowieka. Drugim celem jest nagłośnienie możliwości uznania Odry za osobę prawną.

Nie jest to marsz przeciwko komukolwiek, a jest to marsz na rzecz Odry, na rzecz ochrony zasobów wodnych w Polsce. Taka postawa jest tożsama z ideami głoszonymi przez Bieg Na Rzecz Ziemi od 10 lat.

Parę lat temu polscy indianiści i obrońcy przyrody popierali indiańską kampanię Mni Wiconi :: Water is life :: Woda to życie. Wówczas tubylczy aktywiści z obu Ameryk i nietubylczy aktywiści z całego świata zwracali uwagę nie tylko na ryzyko dewastacji wód Missouri przez rurociąg Dakota Access, ale również na problem niszczenia wód w innych miejscach świata. Dziś na ten sam problem chcemy zwrócić uwagę tu, w Polsce.

Informując o kampanii na rzecz Odry, o Marszu, o naszym w niej udziale, namawiamy indianistów z całej Polski do poparcia tej inicjatywy i w miarę możliwości udziału w poszczególnych jej elementach!

Jesteśmy razem z Odrą i Marszem dla Odry!

Marsz dla Odry rusza 20 kwietnia. Jego uczestnicy przejdą – w formie marszowej sztafety – od źródeł do ujścia cały odcinek Odry. Trasa będzie prowadzić pięknymi fragmentami doliny Odry, przy starorzeczach, przy terenach chronionych.

Każdy z nas, zainteresowany ideą ochrony Odry poprzez ustanowienie osobowości prawnej, albo po prostu „zwykłą ochroną” rzeki może dołączyć na każdym etapie. Trasa Marszu dla Odry jest pokazana tu: https://osobaodra.pl/trasa – zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z koordynatorami przedsięwzięcia pod adresem: marszdlaodry@gmail.com lub też ewentualnie z nami: biegnarzeczziemi@gmail.com. Wszystkie informacje i ogłoszenia organizatorów są dostępne na stronie internetowej https://osobaodra.pl/ na Facebookowej witrynie https://www.facebook.com/OsobaOdra i naszych mediach społecznościowych.