Przesłanie XVII Biegu Na Rzecz Ziemi
2 – 3 kwietnia 2022 r.

Bieg Na Rzecz Ziemi w Polsce jest kontynuatorem idei indiańskiego Świętego Biegu, który od 1978 r. niesie przesłanie pokoju na świecie, powrotu do tubylczych tradycji i ochrony Ziemi przed zniszczeniem.
W 1990 r. Dennis Banks z Narodu Anishinaabe (Chippewa), dyrektor Sacred Run, poprowadził trasę Świętego Biegu Na Rzecz Ziemi i Życia po Europie, z Londynu do Moskwy. Było to pierwsze wydarzenie łączące świat Zachodu i Wschodu po czasach „zimnej wojny”.
Wydawało się wówczas nam – przedstawicielom wielu narodów indiańskich Ameryki Północnej, Japończyków i narodów europejskich – uczestnikom Świętego Biegu Europa 1990, że rodzi się nowy, lepszy świat, budowany na wzajemnym zrozumieniu, tolerancji, zgodzie i współdziałaniu.
To, co dzieje się obecnie na świecie i w Europie zburzyło nasze marzenia o lepszym świecie. Okazało się, że nie zniknęły zagrożenia Ziemi dewastowanej nadmiernie przez chciwe koncerny, a wojna w Ukrainie uświadomiła nam, że pokój i współdziałanie między narodami dla niektórych polityków nie są wartościami najwyższymi.
Ale każdą ruinę można odbudować: ukraińskie miasta i wsie, drogi, szkoły i szpitale; również te zrujnowane marzenia o lepszym świecie i lepszej przyszłości, zasiane podczas Świętego Biegu w 1990 r.
Stajemy dziś na trasach XVII Biegu Na Rzecz Ziemi w całej Polsce i wybranych trasach na świecie z nadzieją, że koszmar wojny i zniszczenia wkrótce się skończy. Z bólem modlimy się za ukraińskie ofiary wojny i uchodźców, którym udało się ujść wojennej pożodze. Modlimy się o mądrość światowych przywódców, by znaleźli siły i skuteczne rozwiązania w zatrzymaniu wojennej machiny w Ukrainie.
Z wdzięcznością wspominamy wszelkie aktywności na rzecz pomocy dla Ukraińców w Polsce, również te realizowane przez naszych przyjaciół z polskiego ruchu indianistycznego. I wiemy, że będą zdecydowanie kontynuowane.
Wyrażamy nadzieję, że szybkie zakończenie wojny otworzy nowy rozdział w historii ludzkości nastawiony na skuteczną ochronę Ziemi.
Takie są nasze nadzieje, takie jest nasze przesłanie.

W imieniu uczestników Biegu Na Rzecz Ziemi w dniach 2-3 kwietnia 2022 r.:
Marek Długosz
Krzysztof M. Mączkowski
Marek Nowocień
Anna B. Peichert
Bartosz Stranz

****

Informacje organizacyjne (komunikaty aktualizowane rosnąco)

XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 8. Deklaracja Ideowa.

Ziemia jest naszą żywicielką i opiekunką. Dzięki Jej dobrom może istnieć życie ludzi, zwierząt i roślin.
To Ona od wielu pokoleń nas żywi i nie zmieni tego żadna technologiczna nowość. Dzięki Niej wszyscy możemy korzystać z życiodajnej wody.
Ziemia daje nam schronienie, Jej dobra leczą z chorób, a na końcu ziemskiej wędrówki stajemy się Jej częścią. Wszyscy jesteśmy jednością – zieleń traw i drzew, błękit wody i proch Matki Ziemi.
Wiele cywilizacji nie chroni Ziemi, dewastuje Ją i okalecza. Nie potrafi racjonalnie korzystać z surowców naturalnych. Rabunkowa i zachłanna postawa nie daje szansy przyszłym pokoleniom cieszenia się Jej pięknem.
Ziemia i Życie są zatruwane chemikaliami, brakiem szacunku i zrozumienia, nienawiścią i kłamstwem.
Bieg Na Rzecz Ziemi to inicjatywa nawiązująca do tradycji Świętego Biegu Na Rzecz Ziemi i Życia (Sacred Run for Land And Life) i rodzimych tradycji biegowych.
Każdy z uczestników Biegu Na Recz Ziemi biegnie w swoich intencjach – wszyscy łączymy się w modlitwach w intencji Ziemi, Życia, Ludzi, Pokoju, Tradycji i Dobra.
Biegiem Na Rzecz Ziemi chcemy zwrócić uwagę na Matkę Ziemię i Jej potrzeby. Wymaga to naszego szczerego współdziałania dla dobra nas wszystkich. Bowiem wszyscy jesteśmy ptakami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka.
Biegowi towarzyszą tyko dobre intencje. Na bok odkładamy gniew i niechęć, złość i kłamstwa. Niech te wszechobecne cechy współczesnych czasów zostaną podczas Biegu zapomniane. Wznieśmy się wyżej.
Bieg Na Rzecz Ziemi zaczął się, trwa i nigdy się nie kończy. Każdy jest kontynuatorem tradycji Biegu Na Rzecz Ziemi.

XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 7. Program.

Oficjalny początek Biegu Na Rzecz Ziemi w Uniejowie nastąpi w sobotę 2 kwietnia 2022 r. o godz. 11.00 pod tablicą Alei Sat-Okha w Uniejowie (przy Termach, tradycyjnym miejscu zakończenia wszystkich uniejowskich edycji).
Rozpoczniemy odczytaniem Przesłania XVII Biegu Na Rzecz Ziemi.
Trasa Biegu (część biegowa i marszowa), jak już pisaliśmy, będzie prowadzić wzdłuż Warty, nową trasą pieszo-rowerową.
Koło godz. 12.00 odwiedzimy jedno z historycznych miejsc Zlotów PRPI, gdzie po krótkiej ceremonii zakończymy Bieg w Uniejowie.
Zapraszamy!
Tych wszystkich, którzy nie dołączą do nas w Uniejowie, a pobiegną lub pójdą na „swoich trasach”, zapraszamy do dzielenia się fotografiami i informacjami.

Przypominamy – cały XVII Bieg Na Rzecz Ziemi trwa przez dwa dni – 2-3 kwietnia w całej Polsce i poza jej granicami.

Fot. miejsca zlotów PRPI w okolicach Uniejowa wyrysowane przez Marka Długosza. Dziękujemy!

XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 6 – po ukraińsku i po polsku.
UA
XVII Біг за Землю. Оголошення 6.

Це повідомлення було написано за допомогою Google Translate. Просимо вибачення за недосконалу мову.
Наш Earth Run натхненний Sacred Run під керівництвом Денніса Бенкса з Chippew Nation по всьому світу з 1978 року. У 1990 році Sacred Run подорожував по Європі – від Лондона до Москви – і став першою європейською подією після холодної війни. який об’єднав Захід зі Сходом.
Учасники Святого пробігу 1990 року походили з різних індіанських племен, народів Європи та інших частин світу. Їхнім наміром було молитися за мир між народами та захистити Землю від руйнування.
Цими вихідними учасники «Run for Earth» вирушать весняними стежками – бігаючи чи збираючись із багатьма намірами. Цього року ми приділимо особливу увагу українцям, нашим сусідам і друзям, тим, хто воює, тим, хто загинув, захищаючи Україну, і тим, хто зараз живе серед нас у Польщі.
Багато польських «індіаністів» дуже конкретно підтримують українців – допомагають їм знайти нові місця для проживання, перевозять людей з прикордоння до багатьох польських міст, організовують гуманітарну допомогу в Україні та Польщі.
Ми будемо молитися за негайне припинення війни, і коли мир повернеться на українську землю, ми сподіваємося, що Run for Earth зможе прийти в Україну.
Слава Україні, мир людям твоєї прекрасної країни!
А якщо ви бажаєте приєднатися до Пробігу з друзями – у місці, де ви живете чи працюєте, ми вас щиро запрошуємо. Надішліть нам своє фото, і ми включимо його в нашу гостьову книгу 😊
PL
XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 6.

Te komunikat jest pisany za pomogą tłumacza Google, więc przepraszamy za niedoskonały język.
Inspiracją naszego Biegu Na Rzecz Ziemi jest Święty Bieg prowadzony przez Dennisa Banksa z Narodu Chippewa po całym świecie od 1978 r. W 1990 r. Święty Bieg przemierzał Europę – od Londynu do Moskwy – i był pierwszym wydarzeniem w Europie po czasach zimnej wojny, które łączyło Zachód ze Wschodem.
Uczestnicy Świętego Biegu w 1990 r. pochodzili z różnych plemion indiańskich, narodów Europy i innych części świata. Ich intencją była modlitwa o pokój między narodami i ochrona Ziemi przed zniszczeniami.
W najbliższy weekend uczestnicy Biegu Na Rzecz Ziemi wyruszą na wiosenne szlaki – biegnąc lub idąc w wielu intencjach. W tym roku w szczególny sposób będziemy pamiętać o Ukraińcach, naszych sąsiadach i przyjaciołach, o tych, którzy walczą, o tych, którzy polegli w obronie Ukrainy i o tych, którzy obecnie mieszkają wśród nas, w Polsce.
Wielu polskich „indianistów” wspomaga Ukraińców bardzo konkretnie – pomagając z szukaniu nowych miejsc do mieszkania, wożących ludzi spod granicy do wielu polskich miast, organizując pomoc humanitarną w Ukrainie i w Polsce.
Będziemy się modlić o szybkie zakończenie wojny, a gdy pokój wróci na ukraińską ziemię, mamy nadzieję, że Bieg Na Rzecz Ziemi będzie mógł zawitać do Ukrainy.
Sława Ukrainie, pokój ludziom Waszego pięknego kraju!
A jeśli w gronie swoich przyjaciół chciałbyś dołączyć do Biegu – w miejscu, gdzie mieszkasz lub pracujesz, serdecznie zapraszamy. Przyślij nam swoje zdjęcie, a umieścimy je w naszej księdze pamiątkowej 😊

XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 5. RELACJE I ZDJĘCIA.

Wszystkich uczestników Biegu, którzy dołączą do nas w dniach 2-3 kwietnia 2022, zapraszamy do robienia zdjęć i wysyłania tu i na adres mailowy: biegnarzeczziemi@gmail.com wraz z informacjami:
1. imiona i nazwiska uczestników,
2. miejsce (lub trasa) udziału w Biegu (biegacze i maszerujący tak samo!),
3. data,
4. (dobrowolnie) intencje, w jakich szliśmy lub biegliśmy.

Powstanie z tego nasza – tradycyjna już – Księga Pamiątkowa 17. Biegu.

Na zdjęciu fragment Księgi Pamiątkowej po jednej z poprzednich edycji Biegu 🙂

XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 4. TRASA BIEGOWA.

Trasa biegowa 17. edycji Biegu Na Rzecz Ziemi prowadzi nową alejką pieszo-rowerową w Uniejowie wzdłuż Warty.
Zaczynamy o godz. 11.00 przy tablicy Al. Sat-Okha przy Termach i tam też skończymy.

XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 3.
Dowiadujemy się, że Wiosennego Festiwalu Pow Wow w Uniejowie jednak nie będzie, ale zaplanowany na ten dzień w Uniejowie XVII Bieg podąży swoją nową trasą wzdłuż Warty.
2 kwietnia w Uniejowie, w dniach 2-3 kwietnia w całej Polsce i poza granicami pobiegniemy i pomaszerujemy w intencji Ukrainy i Ukraińców, ale i naszych własnych, środowiska indianistycznego.
Wkrótce podamy szczegóły organizacyjne – miejsce zbiórki, godziny i trasę.
Do zobaczenia!

XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 2. GRUPA BIEGOWA I MARSZOWA.
Zgodnie z naszą 9-letnią tradycją podczas każdej edycji Biegu Na Rzecz Ziemi na trasę rusza grupa biegowa i marszowa.
Zapraszamy w ten sposób do Kręgu Biegu tych, którzy biegają, ale i tych, którzy nie mogą (i nie chcą) biegać.
Każdy z nas najlepiej wie, jak może i chce pokonać „swoje kilometry” w intencjach Biegu.
Na trasę biegową i marszową zapraszamy i tym razem – 2 kwietnia w Uniejowie, 2 i 3 kwietnia w całej Polsce i poza jej granicami!

XVII Bieg Na Rzecz Ziemi. Komunikat 1.
Przypominamy wszystkim tym, którzy nie dotrą do Uniejowa w dniu 2 kwietnia, że nasze zaproszenie jest skierowane do każdego z nas, by pobiegł i poszedł w intencjach Biegu w każdym dowolnie wybranym przez siebie miejscu w Polsce lub poza jej granicami.
Przysyłajcie swoje zdjęcia i pokażcie z kim i gdzie byliście w dniach 2-3 kwietnia 2022, w trakcie XVII Biegu Na Rzecz Ziemi.
Przypominamy: biegniemy i idziemy 2 i 3 kwietnia wszędzie tam, gdzie możemy – w Uniejowie, w innych miejscach Polski, ale i poza jej granicami. Wszak wielu z nas łączy się z Biegiem z dala od naszego kraju – zapraszamy wszystkich!

****

Po dwóch latach pandemicznego zamieszania wracamy na wiosenne ścieżki Biegu Na Rzecz Ziemi! Z oczywistych względów nasze wysiłki i działania wspierające chcielibyśmy skupić tym razem na Ukrainie.
Zapraszamy do udziału w XVII Biegu Na Rzecz Ziemi, który odbędzie się w formie stacjonarno-hybrydowej w dniach 2-3 kwietnia 2022 r.

2 kwietnia zapraszamy do udziału w Biegu w Uniejowie. Nie wiemy jeszcze, czy planowane na ten dzień wiosenne Pow Wow się odbędzie, ale bez względu na ostateczne decyzje w tej sprawie, Bieg odbędzie się tego dnia na nowej nadwarciańskiej trasie.

Wiemy, że nie każdy dotrze do Uniejowa – z różnych powodów – dlatego wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Biegu zapraszamy, by duchowo dołączyli ze swoimi intencjami do nas w dniach 2-3 kwietnia 2022 r. w każdym miejscu w Polsce lub na świecie, gdzie wówczas będzie przebywać.
Trasa w Uniejowie będzie liczyć do 6 km, ale każdy z nas biorący udział w Biegu w innych miejscach, może przebiec lub przejść dowolną liczbę kilometrów.

Tu nie liczą się pokonane odległości, a nasze intencje niesione na trasie – te nasze, tradycyjne, za Ziemię i jej obrońców, z podziękowaniem dla indiańskich nauczycieli, którzy w 1990 zaszczepili nam idee duchowego pielgrzymowania po świecie podczas Sacred Run Europe i którzy pozwolili nam dołączyć do swoich biegowych pielgrzymek po Kanadzie (1991) i po całej Ameryce Północnej (1992); i te nowe, wypływające z obecnej sytuacji na świecie – zasadniczą intencją tej edycji jest pokój w wolnej Ukrainie, dobro dla mieszkańców umęczonej Ukrainy i tych znajdujących się już na uchodźstwie.

Nie wskazujemy żadnej konkretnej pomocy dla Ukraińców – każdy z nas angażuje się w tę pomoc według własnego rozeznania. I za to dziękujemy!

Wszystkie szczegóły organizacyjne będziemy podawać, jak poprzednio, w formie komunikatów.
Zapraszamy do duchowej łączności ze sobą w całej Polsce!