FESTIWAL MADE IN NATIVE AMERICA 2015 – 2018
Festiwal Made In Native America jest wydarzeniem kulturalno-edukacyjnym realizowanym na terenie Wielkopolski.
Podczas Festiwalu są prezentowane poszczególne – historyczne i współczesne – elementy kultur indiańskich mających znaczenie dla kultury globalnej, organizowane są spotkania z polskimi pisarzami i podróżnikami piszącymi o sprawach indiańskich, projekcje filmów o tematyce indiańskiej z komentarzem kulturowym, spotkania edukacyjne na temat różnych kultur indiańskich, festyny o tematyce indiańskiej.
Ideą Festiwalu jest eliminacja stereotypów dotyczących Indian i pokazanie ich nie tylko jako historycznych wojowników, ale także współczesnych prawników, polityków, żołnierzy, pisarzy, artystów.
Dotychczasowe edycje odbyły się w latach 2015 (Poznań), 2016 (Poznań) oraz w 2018 (Poznań, Wolsztyn, Opalenica).
Festiwal MiNA 2015:
23 maja – otwarcie wystawy książek o tematyce indiańskiej w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu.
28 maja – debata „Co to jest literatura indiańska?” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.
13 czerwca – spotkanie „Śladami Indian po Ameryce” w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu.
Festiwal MiNA 2016:
10 czerwca – spotkanie z Leszkiem Michalikiem, indianistą, pisarzem, podróżnikiem i popularyzatorem kultur indiańskich w Polsce.
10 czerwca – projekcja filmu „W objęciach węża” w Kinie Muza w Poznaniu.
11 czerwca – spotkanie w Ogrodzie Botanicznym: „500 Narodów, 500 smaków. Kuchnia Indian amerykańskich”.
12 czerwca – spotkanie w Ogrodzie Botanicznym: „Etnobotaniczna wyprawa za Ocean, czyli rośliny użytkowe Indian amerykańskich. Miedzy tradycją a współczesnością”.
Festiwal MiNA 2018:
8 czerwca – spotkanie z Jackiem Piwowskim, podróżnikiem i indianistą „Mieszkańcy arktycznej Północy. Opowieści o Indianach” w Centrum Kultury i Bibliotece w Opalenicy.
9 czerwca – spotkanie z Jackiem Piwowskim, podróżnikiem i indianistą „Mieszkańcy arktycznej Północy” – pokaz filmów o Indianach dalekiej Północy z kulturowym komentarzem kulturowym w Poznaniu.
15 czerwca – pokazy tańców i pieśni indiańskich w wykonaniu grupy Huu-Ska Luta dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 i mieszkańców miasta w Wolsztynie.
15 czerwca – wykład Krzysztofa Mączkowskiego, dyrektora Festiwalu, pt. „Współczesna Ameryka Indiańska – w książkach i w rzeczywistości” w Szkole Podstawowej nr 1 i Bibliotece Publicznej w Wolsztynie.
16 czerwca – spotkanie autorskie z Maciejem Jarkowcem, dziennikarzem, publicystą, autorem książki „Powrócę jako piorun” w Poznaniu.
28 czerwca – prasowa premiera nr 2 magazynu WYSPA ŻÓŁWIA w Kawiarni CZERWONE PIÓRO w Poznaniu.