Serdecznie zapraszamy na 20. Bieg Na Rzecz Ziemi, który odbędzie się podczas Zlotu PRPI w Koszalinie-Lubiatowo w poniedziałek 22 lipca 2024 r. Tradycja organizacji dwóch biegów w ciągu roku została zakłócona m.in przez pandemię i dlatego mamy szansę obchodzić „podwójny jubileusz” – rok temu obchodziliśmy jubileusz 10 lat Biegu Na Rzecz Ziemi, a w tym tego 20. edycję.

Chcemy, by 20. Bieg Na Rzecz Ziemi był wyjątkowy, dlatego planujemy jedyną edycję w 2024 r. właśnie na Zlocie PRPI.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Indianistów – Biegaczy i Maszerujących – do wspólnego przeżywania tej inicjatywy.
Chcemy zaproponować 20. Bieg na dzień po inaugurującym Zlot weekendzie, mając nadzieję, że wszyscy ci, którzy planują pobyt weekendowy zechcą przedłużyć swój pobyt właśnie o pół dnia, by móc uczestniczyć w Biegu Na Rzecz Ziemi na Zlocie ????
****
Deklaracja Ideowa Biegu Na Rzecz Ziemi

Ziemia jest naszą żywicielką i opiekunką. Dzięki Jej dobrom może istnieć życie ludzi, zwierząt i roślin.
To Ona od wielu pokoleń nas żywi i nie zmieni tego żadna technologiczna nowość. Dzięki Niej wszyscy możemy korzystać z życiodajnej wody.
Ziemia daje nam schronienie, Jej dobra leczą z chorób, a na końcu ziemskiej wędrówki stajemy się Jej częścią. Wszyscy jesteśmy jednością – zieleń traw i drzew, błękit wody i proch Matki Ziemi.
Wiele cywilizacji nie chroni Ziemi, dewastuje Ją i okalecza. Nie potrafi racjonalnie korzystać z surowców naturalnych. Rabunkowa i zachłanna postawa nie daje szansy przyszłym pokoleniom cieszenia się Jej pięknem.
Ziemia i Życie są zatruwane chemikaliami, brakiem szacunku i zrozumienia, nienawiścią i kłamstwem.
Bieg Na Rzecz Ziemi to inicjatywa nawiązująca do tradycji Świętego Biegu Na Rzecz Ziemi i Życia (Sacred Run for Land And Life) i rodzimych tradycji biegowych.
Każdy z uczestników Biegu Na Recz Ziemi biegnie w swoich intencjach – wszyscy łączymy się w modlitwach w intencji Ziemi, Życia, Ludzi, Pokoju, Tradycji i Dobra.
Biegiem Na Rzecz Ziemi chcemy zwrócić uwagę na Matkę Ziemię i Jej potrzeby. Wymaga to naszego szczerego współdziałania dla dobra nas wszystkich. Bowiem wszyscy jesteśmy ptakami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka.
Biegowi towarzyszą tyko dobre intencje. Na bok odkładamy gniew i niechęć, złość i kłamstwa. Niech te wszechobecne cechy współczesnych czasów zostaną podczas Biegu zapomniane. Wznieśmy się wyżej.
Bieg Na Rzecz Ziemi zaczął się, trwa i nigdy się nie kończy. Każdy jest kontynuatorem tradycji Biegu Na Rzecz Ziemi.

****

Program Biegu w dniu 22 lipca 2024

12.00 – Główny Ogień. Ceremonia inauguracji 20. Biegu. Odczytanie Przesłania Biegu.

12.15 – Start grupy marszowej z terenu Zlotu (powrót na teren Zlotu).

12.30 – Start grupy biegowej Biegu Na Rzecz Ziemi z terenu Zlotu (powrót na teren Zlotu).

[pozostałe szczegóły w trakcie ustalania]

****

Trasa Biegu:

Uczestników tegorocznej, jubileuszowej zlotowej edycji Biegu – zarówno planujących bieg jak i marsz – zapraszamy na 12-kilometrową trasę wokół terenu zlotu. Rozpocznie sie ona i zakończy na terenie zlotu i poprowadzi w większości leśnymi szlakami rowerowymi oraz drogami lokalnymi. Na trasie napotkamy m.in. kamienie graniczne, sklep spożywczy i stary cmentarz ewangelicki w Maszkowie, wzgórze z punktem widokowym w Policku, dziką plażę nad jeziorem Policko, leśnictwo Lubiatowo i leśne wiaty rekreacyjne. Przy niektórych miejscach na pewno zatrzymamy się, dając sobie czas na odpoczynek, rozmowę i rozmyślania. Zapraszamy osoby gotowe na pokonanie całości lub tylko części trasy – można wrócić tą samą drogą lub dostępnymi skrótami. Jak zawsze – nie zamierzamy ścigać się czy bić rekordów, nie zostawiamy nikogo samemu sobie, ale chcielibyśmy też zdążyć na kolejne punkty zlotowego programu.